Φόρουμ
Νοεμβρίου 24, 2017, 03:12:02 am *
Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης - Εαν βρίσκεστε σε κοινόχρηστο computer μην επιλέγετε -χωρίς όριο-!!
Νέα: Παρακαλείται όποιος έχει σχέση με τον Πολιτιστικό αυτή τη στιγμη (ή θα ήθελε να τον αναλάβει να επικοινωνήσει με τον διαχειριστή (laodimos))

Αρχικη   Βοηθεια Αναζητηση Ημερολογιο CHAT Συνδεση Εγγραφη  
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Μια απορία που έχω εδώ και καιρό...  (Αναγνώστηκε 16860 φορές)
Koutsh Maria
Διαχειριστής
Ριζωμένος

Καρμα: +18/-13
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Ιουλίου 14, 2007, 12:26:35 pm »

Όντος το 1999 βγήκανε οι P3. Έστω είναι 7αετίας το πολύ 8αετίας. Αυτό δεν αλλάζει όμως την κατάσταση ότι δεν μπορούν να καλύψουν πλέον τις ανάγκες των μαθημάτων. Τα προγράμματα είναι όλα φορτωμένα τοπικά. Δεν φορτώνονται από τον server.

Το εργαστήριο της Ασφάλειας αναβαθμίστηκε επειδή έβαλαν 2 tower σε κάθε οθόνη που το ένα επιτίθεται στο άλλο(1.5 χρόνο τώρα).

Όσον αφορά αυτό, λοιπόν… Στο αγαπητό 8Β υπάρχει η εξής αρχιτεκτονική. Όπου υπάρχει ένα μαύρο pc υπάρχει και ένα λευκό. Εκεί υπάρχει ένα data switch όπου πάνω του είναι τοποθετημένη η οθόνη το keyboard και το mouse. Πίσω στους υπολογιστές υπάρχει ΜΟΝΟ ΕΝΑ μαύρο καλώδιο για power των κουτιών. Ένα ανά 2 κουτιά. Αυτοί που κάνουν ασφάλεια δουλεύουν τα λευκά κουτιά, και σπάνια τα μαύρα (μάλλον καθόλου πλέον). Πως γίνετε εφόσον το καλώδιο ρεύματος είναι ΜΟΝΟ ΕΝΑ το ένα tower να επιτίθεται στο άλλο ενώ δεν θα έχει ρεύμα???

ΥΓ. Ένα καλώδιο μπήκε εσκεμμένα, δεν έγινε οικονομία, για να μην ανοίγουν οι φοιτητές και τα 2 pc ταυτόχρονα ενώ θα έπρεπε να δουλεύουν στα άσπρα, και να σερφάρουν στο ιντερνετ αντί να κάνουν μάθημα.

Όσα χρόνια είμαι σε αυτή τη σχολή στα εργαστήρια καθόμασταν το πολύ 2 άτομα ανά υπολογιστή υπό ελάχιστες εξαιρέσεις που ήμασταν πάνω από 20 άτομα και χρειαζόταν υπολογιστής αν βάλουμε 10 υπολογιστές ανά εργαστήριο οι οποίοι υποτίθεται πως δουλεύουν όλοι.

Το προηγούμενο εξάμηνο, υπήρχε τμήμα εργαστηρίου που το είχανε δηλώσει 45 άτομα. Σε ένα τμήμα 45 άτομα. Βέβαια λόγω του καθηγητή ερχόταν τα 30 το πολύ. Οι υπόλοιποι ή πάταγαν μόνο στο τέλος του μαθήματος για να πάρουν παρουσία ή είχανε πει ότι το είχανε ξαναπαρακολουθήσει… Και φυσικά δεν ήταν μόνο αυτό… Υπήρχαν αρκετά μαθήματα που τα άτομα είναι πάνω από 25 που θα το παρακολουθούσαν. Και ναι έχω δει άπειρες φορές να κάθονται 3 άτομα ανά υπολογιστή, είτε γιατί κάποιος είχε πρόβλημα, είτε γιατί δεν φτάνανε τα pc.
Υπάρχει και μια τάση όλοι να θέλουν να έχουν τα εργαστήρια τους Τρίτη Τετάρτη Πέμπτη για να φεύγουν στα σπίτια τους…

Ναι δυστυχώς έχουν αυξηθεί πολύ τα άτομα που μπαίνουν στην σχολή… Οπότε η κατάσταση θα χειροτερεύει συνέχεια. Αν και σε 1,2 χρόνια πιστεύω θα γίνουν πάλι αλλαγές, μια και όλα τα γραφεία θα πάνε στο νέο διοικητήριο, και οι θεωρίες θα γίνονται στο κτήριο που είναι τώρα διοικητήριο. Οπότε στο κτήριο μας θα γίνουν νέα εργαστήρια, μεγάλα. Αλλά όλα αυτά σε 2 χρόνια και αν…

Για τους καθηγητές ο Σταυρουλάκης πήρε πόδι, ευτυχώς γιατί πέρα από χάλια καθηγητής ήταν και πολύ ενοχλητικός προς τις φοιτήτριες…
Ο Κουκλάρας έκανε άλλες μαλακίες.
Τώρα η Αντωνοπούλου έχει φύγει? Γιατί μέχρι πριν λίγο καιρό έκανε ΣΟΠ και μάλιστα έκανε πολύ καλό μάθημα από όσο μου είπανε παιδιά που την είχανε. Καμία σχέση με την στρίγκλα που είχαμε γνωρίσει στο πρώτο εξάμηνο. Και η Τσαπή έκανε μάθημα μέχρι το προηγούμενο εξάμηνο. Για το καινούριο δεν ξέρω αν θα την πάρουν…
Καταγράφηκε

Ένα απέραντο γιατί, γεμάτο τίποτα.
DaTaMaN
Ψαράκι
*

Καρμα: +0/-1

Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Ιουλίου 14, 2007, 10:21:05 pm »

Το 1999 λοιπόν ήρθαν οι P3 όπως αυτόν που έχω στα 450Mhz.
Όταν περάσα 2002-2003 οι P3 ήταν στα 1000MHz που σημαίνει πώς ήταν του 2001 τα μηχανήματα.
Αυτή την στιγμή που μιλάμε έγινε αναβάθμηση της σχολής μας απο τα 4 Mbps στο 1Gbps....και θα γινότανε γρηγορότερα αν δεν υπήρχε και η γραφειοκρατία.
Η Αντωνοπούλου έφυγε λόγο μη μεταπτυχιακών σπουδών κτλ.
Όντως έκανε καλό μάθημα σε σύγκρίση με τον προγραμματισμό.
Απο το ΤΕΙ ήταν να φύγει απο τις αρχές του 2006 αλλα για να μην χάσουμε το εξάμηνο την κρατήσανε όλο το ακαδημαϊκο έτος 2005-2006 και μετά έφυγε.

Όσο για την Τσαπή αν ήταν πιο σωστή και και είχε καταλάβει πως στην σχολή μας δεν είναι ΤΕΕ θα ήταν σε καλύτερη μοίρα και δεν θα είχε μόνο 2 ώρες την εβδομάδα μάθημα.

Κανέναν άλλον καθηγητή που δεν θα έπρεπε να ήταν στη σχολή μας πιστεύεις πως υπάρχει?
Καταγράφηκε
Koutsh Maria
Διαχειριστής
Ριζωμένος

Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Ιουλίου 15, 2007, 12:53:10 am »

Και πάλι θα διαφωνήσω μαζί σου. Αναλυτικότερα:
Το ΤΕΙ διαθέτει στα εργαστήρια του μόλις 1 μηχάνημα με P3 στα 800mhz
19  P3 στα 550mhz,
7    P3 στα 500mhz,
7    P3 στα 450mhz και
1    P3 στα 400mhz.
Και από Celeron έχει ευτυχώς λίγους. 5 μηχανήματα με Celeron από 433Mhz έως 550mhz.
Αυτά... Οπότε καταλαβαίνεις ότι είναι από τους πρώτους P3.
Δεν υπάρχει κανένας P3 στα 1000mhz. Ούτε αγοράστηκαν από το ΤΕΙ ποτέ.

Ναι ευτυχώς πήραμε και εμείς μια γραμμή της προκοπής. 1gbps. Τυχεροί όσοι έχουν laptop και όρεξη να το κουβαλάνε στην σχολή για ατελείωτα downloadings.

ΥΓ: Βέβαια δεν είναι δυνατόν να αξιοποιηθεί για την ώρα αυτή η ταχύτητα, μια και τα switch είναι 100άρια όσον αφορά τα εργαστήρια. Όπως και οι κάρτες δικτύου των pc. Δεν παίρνω όρκο για τις κάρτες δικτύου των μαύρων Pc γιατί δεν θυμάμαι τι onboard κάρτα φοράνε.
Καταγράφηκε

DaTaMaN
Ψαράκι
*

Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Ιουλίου 15, 2007, 01:02:09 am »

ΟΚ δεν επιμένω γιατί υποθέτω και ότι νομίζω πως θυμάμαι, σίγουρα πάντως έχουμε 4 εργαστήρια με P4.
Και κάτι άλλο, όταν όλοι θέλουν τα εργαστήρια τους να είναι 2-4 4-6 λογικό είναι να φουλάρουν και να γίνεται ότι γίνεται.

Για την ιστοσελίδα μας σε σχέση με άλλες σχολές πια η γνώμη σου όταν το ΤΕΙ Αθήνας Πειραιά Θεσσαλονίκης έχουν κάτι μπακατέλες...
Καταγράφηκε
DaTaMaN
Ψαράκι
*

Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Ιουλίου 15, 2007, 01:03:20 am »

Αν μπορείς απάντα για τα μαθήματα που έχω γράψει στο Τμήμα Πληροφορικής
 Smiley
Καταγράφηκε
Koutsh Maria
Διαχειριστής
Ριζωμένος

Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Ιουλίου 15, 2007, 01:14:06 am »

Δεν διαφωνώ για τα εργαστήρια P4 Smiley . Άντε και με το καλό σε λίγους μήνες να είναι έτοιμα και τα καινούρια.

Ναι όντος όλοι θέλουν μεσημέρι να είναι το μάθημα τους για να μην ξυπνήσουν νωρίς, όπως έκανα και εγώ κάποτε Cheesy. Δεν είμαι φαν του πρωινού ξυπνήματος και ειδικά τον χειμώνα που δεν παλεύετε στην Λαμία.

Η ιστοσελίδα μας καλή είναι. Αλλά θα γίνει και πολύ καλύτερη. Έχω κοιτάξει πως θα είναι η αναβαθμισμένη ιστοσελίδα. Την έχουν πάρει πτυχιακή δύο παιδιά. Πολύ ποιο καλή και θα έχει και δυνατότητα απευθείας ανεβάσματος των αποτελεσμάτων των βαθμολογιών όπως εμφανίζονται έξω. Γιατί ώσπου να ανανεωθεί το infgrades περνάνε εξάμηνα. Και από ότι έχω δει τώρα, δεν δουλεύει καν η βάση δεδομένων… 
Καταγράφηκε

DaTaMaN
Ψαράκι
*

Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Ιουλίου 15, 2007, 01:17:33 am »

Αν μπαίνεις με Mozilla μόλις μπείς στις βαθμολογίες θα κολήσει και θα πατήσεις
"πίσω" και θα τις δείξει.

Απο πρακτίκη-πτυχιακή τι προτείνεις?Ελπίζω να μην βγαίνω OFF TOPIC
Καταγράφηκε
Afanaman
Ψημένος

Καρμα: +15/-17

η αλήθεια βρίσκεται στους sex pistols. Γκε γκε?

Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Σεπτεμβρίου 25, 2007, 04:08:53 pm »

μπραβο ρε dataman . Ethnikara re
Καταγράφηκε

the world is full of kings and queens who blind your eyes and steal your dreams
geomidas
Ψαράκι
*

Καρμα: +0/-0

Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Φεβρουαρίου 05, 2010, 09:52:43 pm »

Οι καθηγητές δεν ειναι υποχρεωμένοι να διδάσκουν? Κι εφ'όσον με τίτλους όπως  Doctor, Δρ, ΔΟΚΤΩΡΑΣ και 4 τοίχους μεταπτυχιακά κάνουν σωστά και υπεύθυνα τη διδασκαλία, δεν θα έπρεπε ένα 30% των φοιτητών που παρακολουθούν το μάθημα να το περνάνε?Huh? (υπάρχει & σχετικό άρθρο νόμου νομίζω  :Smiley ).

Πως γίνεται να υπάρχουν καθηγητές που περνάνε ένα 10, 5 ή 2 %  Huh? ? Δεν τους ελέγχει κανένας αν κάνουν σωστά το μάθημα ή αν υπάρχει κάποιος άλλος λόγος που κόβουν σαν χασάπηδες??? Μπορεί και να είναι ανίκανοι, δε θα έπρεπε να τους στειλει κάποιος σπίτι τους να πλύνουν κανα πιάτο?

Αλλά μήπως, λέω εγώ, Μήπως, παίρνουν λεφτάκια από διάφορες "Εταιριούλες" και "Επιχειρησεις" γεμάτες με "Επιχειρηματίες" που φυτεύουν στην Άμπλιανη τις πολυκατοικίες, λες και είναι λεμονιές...??  Huh?
Μήπως λοιπόν τα έχουν συμφωνήσει λιγάκι λόγω του παρά?? Τώρα αυτά βέβαια, όποιος θέλει τα ακούει, αλλα σ'όποιον αρέσουν θα του πω και αυτό: Όταν ήρθα στη Λαμία η μισή Άμπλιανη ήταν άχτιστη, αυτή τη στιγμή χτίζονται, δεν ξέρω κι εγώ, πόσες πολυκατοικίες-γκαρσονιέρες ταυτόχρονα και να μου το θυμηθείτε οτι κοντα στο ΤΕΙ θα έχουν φτιάξει άλλη μια πόλη στο μέλλον, όταν καταφέρουν να φέρουν κι άλλα τμήματα, που θα το καταφέρουν..

Ίσως μέχρι τότε να κόβονται μερικές εκατοντάδες φοιτητών για να γεμίζουν μερικές τσέπες.

Κάπου εδώ είχα γράψει μια παράγραφο που μίλαγα κάπως συγκεκριμένα για μερικά πράγματα αλλά το μετάνοιωσα και τα έσβησα. Τέλος πάντων, αν θέλετε τη συνεχίζουμε την κουβέντα. Είναι κάποια πράγματα που πρέπει να μαθαίνονται και προσωπικά έχω πολλές απορρίες ακόμη.

#Παράθεση# Σόρυ αν σας κούρασα με το μεγάλο κείμενο που αυτή η παράθεση το κάνει ακόμη μεγαλύτερο...  Grin  Grin  Grin
Καταγράφηκε
navis
Global Moderator
Ριζωμένος

Καρμα: +39/-11

.

Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Φεβρουαρίου 08, 2010, 12:54:53 pm »

Ναι,
Παράθεση
Δεν τους ελέγχει κανένας αν κάνουν σωστά το μάθημα ή αν υπάρχει κάποιος άλλος λόγος που κόβουν σαν χασάπηδες??? Μπορεί και να είναι ανίκανοι, δε θα έπρεπε να τους στειλει κάποιος σπίτι τους να πλύνουν κανα πιάτο?
...έτσι θα έπρεπε να είναι.
 Οταν πρωτοπήγα εγώ στη Λαμία, στην Αμπλιανη υπήρχανε κάτι χωριατόσπιτα μόνο, που τα ανακαινίζανε όπως-όπως για να τα νοικιάσει κανένας φοιτητής...και ελάχιστες καινούριες πολυκατοικίες.
  Απο καθηγητή και κάτοικο της Λαμίας άκουσα οτι στον δρόμο που πάει για το ΤΕΙ δεν θέλουνε νε φτιάξουνε πεζοδρόμιο για να πηγαίνουν αναγκαστικά με το λεοφωρείο οι φοιτητές, και όχι με ποδήλατο, η με τα πόδια...και αν το καλοσκεφτείς, φτιάξανε ένα σωρό ποδηλατόδρομους για ένα σωρό άσχετα μέρη εκτός απο το δρόμο του ΤΕΙ που παραμένει επικίνδυνος!!!! (αν κάνω λάθος, συγνώμη, έχω καιρό να περάσω απο κεί, αλλα κάτι μου λέει οτι η κατάσταση δεν θα έχει αλλάξει...)

Ντροπή και αίσχος για το δήμαρχο, αλλα και για τους κατοίκους της Λαμίας που ενδιαφέρονται μόνο και μόνο για το εύκολο κέρδος εις βάρος των συνανθρώπων τους. Στα δικά τους τα παιδιά, θα τους άρεσε να τους φέρονται έτσι??

Παράθεση
Είναι κάποια πράγματα που πρέπει να μαθαίνονται

Φυσικά και θα πρέπει να μαθαίνονται και να συζητούνται αυτά τα πράγματα. Στο ότι δεν μαθαίνονται και το οτι δεν συζητούνται στηρίζεται κατα ένα μεγάλο μέρος η ύπαρξή τους!
...Χάρη στην άγνοια ο φοιτητής γινεται συχνά θύμα και λέει και φχαριστώ απο πάνω...
Καταγράφηκε
geomidas
Ψαράκι
*

Καρμα: +0/-0

Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Φεβρουαρίου 09, 2010, 05:04:26 pm »

Παράθεση
...και αν το καλοσκεφτείς, φτιάξανε ένα σωρό ποδηλατόδρομους για ένα σωρό άσχετα μέρη εκτός απο το δρόμο του ΤΕΙ που παραμένει επικίνδυνος!!!!

Όντως ισχύει! Πετάξανε τόσα χιλιόμετρα ποδηλατόδρομους εκεί που υπάρχουν σχεδόν μόνο χωράφια (!), αριστερά της Άμπλιανης όπως κατεβαίνουμε για το ΤΕΙ και δεξιά, από το δρόμο που έρχεται από Γοργοπόταμο μέχρι την Αστυνομία στην Αθηνών. Μάλλον μετά τους τελείωσε το μπετό και δεν μπορούσαν να φτιάξουν άλλα 600 μέτρα (!!!!!)
Καταγράφηκε
navis
Global Moderator
Ριζωμένος

Καρμα: +39/-11

.

Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Μαρτίου 11, 2010, 12:56:06 pm »

μα σ αυτούς τους δρόμους (αμπλιανη, κτλ), πήγαινες έτσι κι αλλοιώς ΠΟΛΥ άνετα με το ποδήλατο γιατί και άπλα έχει, και κίνηση δεν έχει. Το ξερω γιατί κυκλοφορούσα καθημερινά με το ποδήλατο και στο διάστημα απο την αστυνομία μέχρι το ΤΕΙ εχω δει πολλές φορές το χριστό φαντάρο.

Εντωμεταξύ, όπως πρόσφατα διαπίστωσα, ΜΕΤΑ ακριβώς απο το ΤΕΙ έχει συνεχιστεί η ΑΝΑΠΛΑΣΗ με ΦΑΡΔΑΙΜΑ του δρόμου και ΩΡΑΙΟΤΑΤΗ ΓΕΦΥΡΑ !!!
Απίστευτη ειρωνεία???
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  

Μεταπήδηση σε: