Φόρουμ
Νοεμβρίου 23, 2017, 03:56:43 pm *
Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης - Εαν βρίσκεστε σε κοινόχρηστο computer μην επιλέγετε -χωρίς όριο-!!
Νέα: Παρακαλείται όποιος έχει σχέση με τον Πολιτιστικό αυτή τη στιγμη (ή θα ήθελε να τον αναλάβει να επικοινωνήσει με τον διαχειριστή (laodimos))

Αρχικη   Βοηθεια Αναζητηση Ημερολογιο CHAT Συνδεση Εγγραφη  
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Ερώτηση για το ΠανταΒρέχει  (Αναγνώστηκε 18403 φορές)
Spyros
Ψαράκι
*

Καρμα: +0/-0
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« στις: Αυγούστου 08, 2008, 08:00:54 pm »

Καλησπέρα. Μπορεί να γράψει κάποιος λεπτομέρειες σχετικά με την πρόσβαση στο ΠανταΒρέχει; Είδα σε χάρτη οτι μια διαδρομή είναι από Δομνίστα προς τη Σκοπιά-Άγιο Χαράλαμπο, Καστανούλα, Ροσκά και συνεχίζοντας φτάνουμε στο Πάντα βρέχει. Πόση ώρα χρειάζεται για να διανύσουμε αυτή τη διαδρομή και μήπως υπάρχει κάποια εναλλακτική; Ευχαριστώ.
Καταγράφηκε
laodimos
Διαχειριστής
Ριζωμένος

Καρμα: +20/-7

Μήν κοιμάσαι στα χαλάσματα..

Προφίλ WWW
« Απάντηση #1 στις: Αυγούστου 08, 2008, 09:31:17 pm »

Kαλησπέρα! Το Πανταβρέχει είναι φαινόμενο φαραγγιών όπου υπάρχουν πηγές πάνω απο το φαράγγι και εαν είσαι μέσα σε αυτό σου φαίνεται σαν να βρέχει διαρκώς. Το συγκεκριμένο φαράγγι είναι αρκετές ώρες πεζοπορία με 3-5 δύσκολα σημεία αλλά γενικά είναι βατό. Θέλει ενα αυτοκίνητο στην αρχή κι ενα στο τέλος ( για να μπορείς να επιστρέψεις) της διαδρομής. Προσωπικά θα σου πρότεινα το Φαράγγι της Μαύρης Σπηλιάς που είναι μετά τον Προυσσό και είναι δύσκολο με καταρράκτες, βάθρες, πανταβρέχει κ.α. αλλά έχει στο πλάι μονοπάτι που είναι άνετο ακόμα και για μικρά παιδιά. Δηλαδή ανεβαίνεις και όποτε θέλεις μπαίνεις στο φαράγγι να χαρείς την ομορφιά του.

Για να πάς εκεί δεν θές 2 αυτοκίνητα και θα το βρείς μετά την εκκλησία του Προυσσου στη διασταύρωση που πηγαίνει αριστερά για τα χωριά και δεξιά για να περάσεις το βουνό προς Αγρίνιο. Εσύ θα πάς αριστερά. Έχει και ταμπέλα όμορφη απο ξύλο εκεί να σε καθοδηγήσει προς το φαράγγι.

Καταγράφηκε

Όσο το τίποτα εορτάζει θα πενθεί το κάτι Reality Overdose
Spyros
Ψαράκι
*

Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Αυγούστου 08, 2008, 11:10:21 pm »

Εσύ ποιο θα πρότεινες από άποψη φυσικής ομορφιάς; Είδα μερικές φωτογραφίες από το Πάντα Βρέχει στο Internet και μου άρεσε πάρα πολύ. Αυτοκίνητο δεν έχω (αν πάω κάπου θα χρησιμοποιήσω μηχανή), ξέρεις περίπου πόση ώρα πεζοπορία χρειάζεται από τον πλησιέστερο ασφαλτοστρωμένο δρόμο μέχρι το πάντα βρέχει; Δεν είμαι σίγουρος αν η μηχανή θα τα καταφέρει σε χωματόδρομο.
Καταγράφηκε
laodimos
Διαχειριστής
Ριζωμένος

Προφίλ WWW
« Απάντηση #3 στις: Αυγούστου 09, 2008, 01:39:13 pm »

Θα πρότεινα τη Μαύρη Σπηλιά απο κάθε άποψη ( ομορφιά, ποικιλότητα, ευκολία)..
Σου παραθέτω χάρτη απο τον Προυσσό. Σε περίπτωση που θα πάς στο πανταβρέχει θέλει 2 μηχανές τουλάχιστον. Δεν μπορείς να το ανέβεις το φαράγγι. Μόνο να κατέβεις.
Καταγράφηκε

Spyros
Ψαράκι
*

Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Αυγούστου 10, 2008, 10:43:24 am »

Ελπίζω να μη σε κουράζω. Γιατί έγραψες οτι θα θέλω 2 μηχανές αν πάω στο Πάντα Βρέχει;Βρήκα ένα site που έχει video από Πάντα Βρέχει και Μαύρη Σπηλιά http://ixidaras.livepage.gr/file/index κι εδώ κάποιες πληροφορίες για τη μαύρη σπηλιά http://www.evrytania.eu/News/D.Prousou/Prousos/MavriSpilia/ViaFerrata.htm  Βλέποντας τα video έβγαλα το συμπέρασμα οτι η ομορφιά στο Πάντα Βρέχει είναι τα νερά που πέφτουν συνέχεια και η διάσχιση του Κρικελοπόταμου, κάτι που δεν υπάρχει στη Μαύρη Σπηλιά. Αντίθετα στη Μαύρη Σπηλιά, διαπίστωσα οτι υπάρχει διαδρομή περίπου 1 ώρας πεζοπορία μέσα στο δάσος κάτι που δεν υπάρχει για να πας στο Πάντα Βρέχει. Να συμπληρώσω οτι εγώ πάω για πεζοπορία και όχι για αναρρίχηση.
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 10, 2008, 11:53:55 am από Spyros » Καταγράφηκε
EFI
Ψαράκι
*

Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Αυγούστου 13, 2008, 08:18:55 pm »

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ,ΕΚΑΝΑ ΕΓΓΡΑΦΗ ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΣΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΩ.ΠΗΓΑ ΣΤΟ ΠΑΝΤΑΒΡΕΧΕΙ ΤΟ 2005 ΕΧΟΝΤΑΣ ΜΑΖΙ ΜΟΥ ΤΟ ΓΙΟ ΜΟΥ 4,5 ΕΤΩΝ.
ΟΤΑΝ ΠΗΓΑΙΝΑΜΕ ΑΠΟ ΤΟ ΚΑΡΠΕΝΗΣΙ ΔΕΝ ΞΕΡΑΜΕ ΟΥΤΕ ΠΩΣ ΗΤΑΝ Ο ΔΡΟΜΟΣ ΝΑ ΦΤΑΣΕΙΣ ΜΕΧΡΙ ΕΚΕΙ(ΕΙΝΑΙ ΧΩΜΑΤΟΔΡΟΜΟΣ-ΜΑΣ ΕΛΕΓΑΝ ΟΤΙ ΘΕΛΕΙ 4Χ4 ΑΛΛΑ ΕΜΕΙΣ ΠΗΓΑΜΕ ΜΕ ΕΝΑ ΚΙΑ ΜΙΚΡΟ 1000ΑΡΙ.Ο ΔΡΟΜΟΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙ ΕΧΕΙ ΔΥΣΚΟΛΑ ΣΗΜΕΙΑ.ΜΕΤΑ ΑΠΟ 2-3 ΩΡΕΣ ΦΤΑΣΑΜΕ.ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΔΥΣΚΟΛΑ
ΣΗΜΕΙΑ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙΣ(ΑΝΕΒΑΙΝΕΙΣ ΣΕ ΒΡΑΧΟΥΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΒΟΥΤΗΞΕΙΣ ΟΛΟΣ ΣΤΟ ΝΕΡΟ) ΑΛΛΑ ΓΕΝΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΒΑΤΟ.ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΤΕ ΕΙΧΑ ΠΑΡΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΓΙΟ ΜΟΥ 4,5 ΕΤΩΝ ΠΟΥ ΑΝΤΑΠΟΚΡΙΘΗΚΕ ΠΟΛΥ ΘΕΤΙΚΑ.ΕΜΕΙΣ ΦΤΑΣΑΜΕ ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΚΑΤΑΡΑΚΤΕΣ ΟΠΟΥ ΚΑΝΑΜΕ ΜΠΑΝΙΟ ΚΑΙ ΕΠΙΣΤΡΕΨΑΜΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΔΙΑΔΡΟΜΗ ΜΕ ΤΑ ΠΟΔΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΦΥΓΟΥΜΕ.ΣΕ ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΩ ΠΑΝΤΩΣ ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΧΑΡΕΙΣ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ 1 ΣΑΚΙΔΙΟ ΣΤΟΝ ΩΜΟ ΜΕ ΦΑΓΗΤΟ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΕΙΣ ΝΑ ΚΑΘΗΣΕΙΣ ΕΚΕΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΧΡΟΝΟ.ΤΟ ΘΕΑΜΑ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΟ.ΕΜΕΙΣ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΚΑΝΑΜΕ ΤΕΤΟΙΟΥ ΕΙΔΟΥΣ ΔΙΑΔΡΟΜΗ .
ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΤΕ ΩΡΑΙΑ(ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΤΕ-ΑΘΛΗΤΙΚΑ ΠΑΠΟΥΤΣΙΑ ΚΑΙ ΑΣ ΒΡΑΧΟΥΝ )
Καταγράφηκε
Spyros
Ψαράκι
*

Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Αυγούστου 13, 2008, 11:07:00 pm »

Καλησπέρα και ευχαριστώ για την απάντηση. Θα ήθελα να σε ρωτήσω τα εξής:
Μετά το Καρπενήσι θυμάσαι ποιο δρόμο ακολουθήσατε; Υποθέτω οτι το πιο κοντινό χωριό είναι η Ροσκά. Όταν έγραψες οτι φτάσατε μετά από 2-3 ώρες εννοείς από το Καρπενήσι με το αυτοκίνητο; To αυτοκίνητο πάει μέχρι το ΠάνταΒρέχει ή πρέπει να κάνεις πεζοπορία για να φτάσεις:
Καταγράφηκε
EFI
Ψαράκι
*

Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Αυγούστου 14, 2008, 08:19:19 am »

ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΚΑΛΑ ΓΙΑΤΙ ΠΑΝΕ 3 ΧΡΟΝΙΑ,ΝΟΜΙΖΩ ΑΠΟ ΔΟΜΝΙΣΤΑ???ΠΑΝΤΩΣ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΠΑΕΙ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΓΑΛΟ ΧΩΡΙΟ ΚΑΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΧΡΟΝΟ ΑΛΛΑ ΕΧΕΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΧΩΜΑΤΟΔΡΟΜΟ.ΕΙΧΑΜΕ ΡΩΤΗΣΕΙ ΤΟΤΕ ΣΤΟ ΚΑΡΠΕΝΗΣΙ ΠΟΥ ΜΕΝΑΜΕ ΠΩΣ ΘΑ ΠΑΜΕ.ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΤΟ ΦΤΑΝΕΙΣ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΞΕΚΙΝΑΣ (ΕΧΕΙ ΜΕΓΑΛΟ ΞΕΦΩΤΟ)ΕΚΕΙ ΑΦΗΝΟΥΝ ΟΛΟΙ ΤΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ.ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΟ ΦΑΡΑΓΓΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΒΑΤΟ.ΔΕΝ ΠΑΤΑΣ ΚΑΘΟΛΟΥ ΣΤΟ ΝΕΡΟ,ΠΑΣ ΑΠΟ ΤΟ ΠΛΑΙ .
Καταγράφηκε
Spyros
Ψαράκι
*

Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Αυγούστου 14, 2008, 09:27:42 am »

Μήπως θυμάσαι πόση ώρα κάνεις για να διασχίσεις το φαράγγι και να επιστρέψεις από το σημείο που αφήνεις το αυτοκίνητο; Αυτό που έγραψες για 2-3 ώρες είναι η διάρκεια από Αθήνα ή από Καρπενήσι μέχρι να φτάσετε στο Φαράγγι.
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 14, 2008, 09:45:19 am από Spyros » Καταγράφηκε
EFI
Ψαράκι
*

Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Αυγούστου 14, 2008, 09:46:12 am »

ΝΟΜΙΖΩ 1 ΩΡΑ ΝΑ ΠΑΩ ΚΑΙ ΜΙΑ ΝΑ ΓΥΡΙΣΩ.ΙΣΩΣ ΚΑΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ.ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΘΕΣΑΙ ΝΑ ΞΕΚΟΥΡΑΖΕΣΑΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΣΗΜΕΙΑ ΣΤΗΝ ΑΚΡΗ.ΝΑ ΠΑΣ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ,ΑΞΙΖΕΙ ΤΟΝ ΚΟΠΟ.ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΣΑΙ ΜΟΝΟΣ ΕΚΕΙ.ΟΤΑΝ ΠΗΓΑΜΕ ΕΜΕΙΣ ΗΤΑΝ ΔΕΚΑΠΕΝΤΑΥΓΟΥΣΤΟΣ ΚΑΙ ΚΑΤΕΒΑΙΝΑΝ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΑΚΟΜΑ 20 ΑΤΟΜΑ ΠΑΡΟΛΟ ΟΤΙ ΤΟ ΦΑΡΑΓΓΙ ΤΟΤΕ ΔΕΝ ΤΟ ΗΞΕΡΑΝ ΚΑΘΟΛΟΥ Ή ΗΞΕΡΑΝ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΗ Η ΠΡΟΣΒΑΣΗ.ΕΝΑΣ ΦΙΛΟΣ ΜΑΣ ΠΟΥ
ΣΗΜΕΡΑ ΕΙΝΑΙ ΣΑΡΑΝΤΑ ΧΡΟΝΩΝ ΚΑΙ ΖΕΙ ΣΤΟ ΚΑΡΠΕΝΗΣΙ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΠΑΕΙ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΖΟΡΙ ΤΟΝ ΠΗΡΑΜΕ
Καταγράφηκε
EFI
Ψαράκι
*

Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Αυγούστου 14, 2008, 09:47:48 am »

ΔΕΝ ΣΟΥ ΟΛΟΚΛΗΡΩΣΑ ΠΡΙΝ.ΕΙΝΑΙ 2-3 ΩΡΕΣ ΑΠΟ ΚΑΡΠΕΝΗΣΙ ΟΠΟΥ ΜΕΝΑΜΕ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΑΦΗΣΕΙΣ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ.ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΧΩΜΑΤΟΔΡΟΜΟΣ ΑΣΧΗΜΟΣ
Καταγράφηκε
Spyros
Ψαράκι
*

Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Αυγούστου 14, 2008, 11:02:21 am »

Με προβληματίζει λίγο ο χωματόδρομος γιατί έχω μηχανή και δεν ξέρω αν θα τα καταφέρω να φτάσω μέχρι τέλος.
Καταγράφηκε
laodimos
Διαχειριστής
Ριζωμένος

Προφίλ WWW
« Απάντηση #12 στις: Αυγούστου 14, 2008, 10:35:32 pm »

Εγώ θα έλεγα να ξεκινήσεις να πάς και σίγουρα θα βρείς πανέμορφα μέρη που φτάνει άνετα μια μηχανή. Απλώς λίγο σύντομα γιατί τελειώνει το καλοκαίρι ! !
Καταγράφηκε

Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  

Μεταπήδηση σε: